üye giriş mekan ekle   @neredeneyenir twitter - bizi takip edin neredeneyenir.net Facebook’ta neredeneyenir.net Android Uygulaması Google Play'de
 
Facebook'da paylaş
Twitter'da paylaş


Uşak | 13 Ağustos 2008 13:16

My Lokantam: Uşak Berhan Çorbası, Güveç, Besni Tava

Bütün yemekler tereyağlı ve çok lezzetli. My Lokantam'da yenilen her şeyin farklı bir lezzeti var. Fiyatlar düşük ve damak tadı da çok yüksek. Farklı bir özelliği de arabanızla gidiyorsanız arabanızı kapalı otoparkına koyup otoparktaki bölmeden direkt lokantaya girebiliyorsunuz. Uşak'a yolunuz düşerse mutlaya uğrayın; pişman olmazsınız.

Nasıl gidilir:
Eski balık pazarının karşı arasında. Sesli fabrika satış mağazasının arasında.


Benzer Mekanlar:
Tarhana Baba: Tarhana Çorbası
Diğer Uşak Mekanları: Uşak'ta Nerede Ne Yenir?
Toplam 2 fotoğraf
Fotoğraf yükle »
Yorumlar Mekan Yetkilisiyim

Ekleyen: Asım YELDANLI
Mekanın web sitesi: -
Yemek Etiketleri:
sütlü irmik tatlısı tarhana çorbası uşak berhan çorbası güveç işkembe tava besni tava
Bu mekanı Gidilecekler ve Favoriler listenize
eklemek veya oylamak için lütfen giriş yapınız.


My Lokantam için henüz kimse video dosyası yüklememiş...


Toplam 2 fotoğraf
My Lokantam - Uşak Berhan Çorbası, Güveç, Besni Tava (Yemekler) My Lokantam - Uşak Berhan Çorbası, Güveç, Besni Tava (Tatlılar)


18 Kasım 2008 18:41
Abdulkadir ERÇAKALLI
Besni Tava, Adıyaman'ın Besni ilçesinden başka yerde yenmez. Nedenine gelince, Besni'nin yerli patlıcanı, domatesi ve meşhur biberi olmadan hakiki "Besni Tava" olmaz... Yaz aylarında bu sebzeler çıkınca yapılmalıdır ve Besni'nin kendine has çarşı fırınlarında pişirilmelidir. Tabii buna Besni etrafında yetişen bir yaşındaki kuzunun etini de eklersek tadından geçilmez. 4 kişilik tavanın tarifine gelince..

Gerekli malzemeler:
1 kilo kuzu eti, 10/1 i kuyruk olmalıdır; 1,5 kilo domates, yarım kilo patlıcan, 400 gr. Besni biberi, 3 yemek kaşığı kırmızı biber, iki baş sarımsak.

Yapılışı ise; sarımsaklar en alta gelecek şekilde ikiye üçe bölünerek konulur. Üzerine patlıcanlar kabukları kısmen soyulmuş şekilde ilave edilir. Onun ardından Besni yeşil biberi doğranarak konulur -içerisinde biraz tohumları kalırsa- bu da ayrı bir tat katacaktır. Domatesler yine küçük doğranarak eklenir. Et ise üzerine serpiştirilerek eklenir. İsteğe bağlı olarak sulandırılmış biber salçası ya da kırmızı biber ilave edilir... Çarşı fırınına götürülür ve ortalama 1,5 saat süresince fırının en güzel köşesinde pişirilir. Yanında Besni pidesi ve Besni pazarından alınmış yoğurdun ayranı eşliğinde yenilir. Besni'deki kasaplar tarafından da titizlikle hazırlanmaktadır. En lezzetlisini de "Cüneyt Erten" isimli kasap pazar yerindeki mekanında hazırlamaktadır... Afiyet olsun :)))
30 Haziran 2009 13:36
Asım YELDANLI
Abdulkadir Bey, haklı olabilirsiniz ama Uşak'ta yaşayan Besnili esnafımızdan olumlu yorumlar alıyoruz. Sizin söylediğinizden şu anlaşılır: Cağ Kebabı yemeye Erzurum'a, İskender yemeye Bursa'ya, pizza yemeye İtalya'ya gidelim o zaman. Sizin yapmanız gereken yöresel yemeğinizi Uşak halkına tanıttığımız için My Lokantam'a teşekkür etmektir.

Saygılar...

Yorum ekleyin, bilgi ekleyin, paylaşın...
Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız.
Herkese açık olan yorum girişleri SPAM mesajlar nedeniyle sadece üyelerimize açık hale getirilmiştir.

Google Maps üzerinde My Lokantam Haritası

My Lokantam henüz harita üzerinde işaretlenmemiş. Mekanın yerini aşağıdaki haritada işaretleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Harita yükleniyor...

Adınız Soyadınız: E-posta Adresiniz:anasayfa | hakkımızda | iletişim | blog | RSS
www.neredeneyenir.net | info [at] neredeneyenir.net
© 2007-2019 www.neredeneyenir.net Tüm hakları saklıdır!